Většina lidí s chronickým onemocněním často řeší nevyžádané komentáře okolí. Nedávno jsem viděla video o celiacích na obdobné téma. To mě inspirovalo k článku o narkolepticích, protože i my se často setkáváme s „dobře míněnými radami“ a poznámkami lidí, kteří o tom nic neví.

Možná jste se setkali s podobnými reakcemi. Řeknete, že máte narkolepsii, popřípadě vysvětlíte ‚vo co go‘ a slyšíte něco ve smyslu: „No ale to má dneska přece každej. Dneska jsou všichni unavení. Nedělej ze sebe chudáčka a nepřeháněj.“ Nakonec z toho vyjdete jako někdo, kdo na sebe chce akorát upozorňovat a být něčím zajímavý. Jakoby snad byl módní trend mít narkolepsii.

Další skupina se vám snaží poradit a nabízí k vyzkoušení zaručené metody nejrůznějšího charakteru. Budou vás přesvědčovat svými osobními názory, co a jak byste měli dělat. Často se setkávám s homeopatií, akupunkturou a přírodní medicínou obecně. Dále je tu meditace a pozitivní myšlení – to do mě valí horem dolem hlavně moje máma. Nesmím opomenout změnu životního stylu a stravy – více cvičit, diety, hlavně paleo, keto, bezlepková apod. Může to být cokoliv. Někteří vám dokonce budou tvrdit, že slyšeli o někom s narkolepsií, kdo se podobným způsobem vyléčil. To je samozřejmě nesmysl. Nesmíte se na ně zlobit. Myslí to dobře. 🙂

Pak jsou tu další, kteří si myslí, že jste jen líní, dost se nesnažíte, jste naprosto neschopní – a oni to vůbec, ale vůůůbec nechápou. Nejradši by vám překopali a narýsovali celý život podle svého pravítka. Nechápou, proč vůbec nic nezvládáte, když oni toho během dne udělají tolik. Děláte podle nich všechno naprosto špatně. Můžete se setkat i s názorem, že veškeré svoje problémy si způsobujete sami a váš stav je jen důsledkem vaší nečinnosti. Někde už mě taky označili za nevychovanou, protože přijedu a pořád jenom spím. No chápete to? To je ale nestoudnost! Jak si to jen mohu dovolit :-)))

Ať je to cokoliv, je otravné a frustrující to poslouchat pořád dokola. V jiném případě vás řeči z neznalosti zraní. Možná si i pobrečíte. Máte pak tendenci se vzbouřit a pohádat. Nebo naopak izolovat. Stáhnout se do svojí ulity. Jenom tam se cítíte relativně v bezpečí před vnějšími vlivy svého okolí.

Mám pro vás špatnou zprávu. Pravděpodobně se to nikdy nezmění a s obdobnými reakcemi se budete setkávat i nadále. Nedá se svítit, musíte se proti tomu obrnit a do jisté míry to ignorovat. Vím, občas to může být těžké. Někdy má smysl věci lépe vysvětlit, ale někdy nepomůže ani to. Dokonce i vaši nejbližší, kteří vědí, že jste narkoleptik a vědí celkem přesně, co to znamená, si prostě absolutně nedokážou představit vaši denní realitu. Někdy je nejlepší se jen pousmát a převést konverzaci na něco jiného.

Zvažte, jak často toho či onoho vídáte. Pokud pravidelně, vysvětlení stojí za to a v budoucnu pomůže zabránit opakujícím se nepříjemným rozhovorům. Pokud je to člověk, kterého možná už nikdy neuvidíte (nebo jen sporadicky), nestojí za to úsilí. Nikdo z nás nemá zapotřebí, plýtvat svou vzácnou energií!

Nikdo z nás asi jen tak nesedí, stěžujíc si na svůj stav. Určitě se snažíte hledat nové informace a řešení. Faktem ale je, že narkolepsie se vyléčit nedá. Takový lék prostě dosud neexistuje. Žádné množství zdravé stravy nebo jógy to nezmění.

Tady bych mohla skončit, ale… Chtěla bych uvést na pravou míru otázku zdravého životního stylu. Budete-li žít zdravě, samo o sobě vás to nevyléčí, to je jasné. Nicméně můžete do určité míry zmírnit příznaky narkolepsie. Žít zdravě je obecně prospěšné komukoliv, nejen narkoleptikovi. Jak se říká, v zdravém těle, zdravý duch. Čím zdravější a fit celkově jste, tím snazší bude vypořádat se i s narkolepsií. Já osobně mám problém se cvičením, ale snažím se. Sama na sobě pozoruji, že se pak cítím mnohem líp, i když donutit se, je naprosto strašné.

Stejně tak je to se stravou. V podstatě vůbec nejím klasickou českou kuchyni, protože jedna porce takového jídla mě odrovná na celý den. Když si dám kus přírodního masa nebo ryby se salátem, rozdíl je obrovský. Toť můj osobní pocit a zkušenost. Každé tělo reaguje trochu jinak a každému sedí líp to či ono. To si musí vysledovat každý sám a vyšlapat si svoji cestu. Nedejte na žádné zaručené rady a články, které pomohly už „milionu“ lidí, protože vy můžete být zrovna ten jeden, kterému nesednou vůbec. Akorát bych doporučila, abyste se drželi hesla „všeho s mírou“ nebo „všeho moc škodí“ a nezacházeli do zbytečných extrémů. Efekt by mohl být i opačný a váš celkový stav ještě horší.

Pokud plánujete jakékoliv zásadní změny, je lepší to probrat s vaším lékařem. Platí to dvojnásob u specifických diet či vitamínů, doplňků stravy a jiných preparátů. Radikálním omezováním potravin si můžete uškodit a různé doplňky mohou kolidovat s vašimi léky. Nechci nic úplně zavrhovat, a jak jsem už psala, každému sedí něco jiného. Hlavní je, aby to bylo bezpečné a nevystavovali jste se zbytečnému zdravotnímu riziku. Vždy je lepší si předem všechno prověřit, než později litovat.

Jaké jsou vaše zkušenosti?