Měli jste někdy tak živý sen, abyste byli přesvědčení, že je skutečný? Mohli jste si vzpomenout na události snu jako na běžné situace, které se staly třeba včera nebo minulý týden? Těžko se vám rozlišoval sen od reálu? Máte pocit, že jste tam byli celé hodiny, možná i dny, a zažili komplexní situace nebo dokonce ucelenou epizodu svého života? Když se probudíte, nechápete co se děje a chvíli vám trvá, než si srovnáte myšlenky v hlavě, uvědomíte realitu a rozlišíte sen od skutečnosti? Nebo se probouzíte na několikrát, protože i když si myslíte, že už jste vzhůru, je to pořád jenom sen? 

Spánek a sny jsou předmětem velké fascinace pro všechny. Stále nedokážeme odpovědět na mnoho otázek týkajících se toho tajemného stavu, kterým trávíme třetinu našeho života! Možná, nebo právě proto, si mnoho režisérů a autorů filmů vybralo spánek a sny jako téma.

V minulém článku Dobrou noc a sladké sny jsem psala o nočních můrách a mimo jiné zmiňovala film Počátek. Pak jsem narazila na internetu na letošní film Ode to Joy, komedii o chlápkovi s narkolepsií, který jsem ještě neviděla, ale chystám se na něj v nejbližší době. Napadlo mě přitom, že jsem v minulosti viděla pár dalších snímků o snění, ocitání se v jiné realitě, nebo přímo o narkolepsii. Dala jsem dohromady svůj výběr a tady ho máte. Dneska teda trocha kultury. 🙂

1. Počátek

(Inception)
Thriller / Mysteriózní / Akční / Sci-Fi / Dobrodružný /
USA / Velká Británie, 2010, 148 min
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Christopher Nolan
Kamera: Wally Pfister
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard, Pete Postlethwaite, Michael Caine…

Leonardo DiCaprio hraje zkušeného zloděje informací Doma Cobba. Krade cenná tajemství přímo z hloubi lidského podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Má spolupracující tým a propracovaný systém, jak ze svých obětí získat, co potřebuje. Používá k tomu speciální přístroj a prostředí sdíleného snu – buď poté, co oběť sama usne, nebo za nedobrovolného použití sedativ.

Dom a jeho skupina spolupracovníků vytvářejí sen tak, aby všechno působilo důvěryhodně, nerozeznatelně od reálu. Aby oběť netušila žádnou manipulaci. Ve snu si získávají důvěru snící oběti a poté se dostanou k hledané informaci. Postavy přecházejí do dalších úrovní snů, kde čas plyne vždy asi dvacetkrát pomaleji. Protože bývá těžké rozeznat sen a realitu, mívá každý svoji pomůcku, aby se navždy neztratil v nereálném světě – např. malé točící vřeténko. Ve snu se po roztočení nezastaví a nespadne, ve skutečném světě ano.

Schopnosti hlavní postavy z něj udělaly vyhledávaného profíka ve světě korporátní špionáže, ale také uprchlíka, kterého snění stálo všechno, co kdy miloval. Hledá východisko a má šanci na vykoupení, když dopadne poslední plánovaná akce. Ta se liší od všech předchozích, protože není cílem ukrást myšlenku, ale zvrátit běh věcí a vnuknout ji. Pokud uspějí, bude to dokonalý zločin. Všechno má ale nějaký háček a nic nejde tak snadno, jak se naplánuje. Víc toho prozrazovat nebudu. 🙂

Je to skvělý film a Christophera Nolan je můj veleoblíbený režisér. Vše je doplněno neméně výbornou hudbou Hanse Zimmera. Mnoho situací z Počátku mi bylo velmi povědomých a blízkých, protože obdobné zážitky mívám, když sním svoje vlastní živé sny. Film získal celkem čtyři Oscary v kategoriích: střih zvuku, zvuk, vizuální efekty a kamera.

2. Věčný svit neposkvrněné mysli

(Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
Drama / Romantický / Sci-Fi
USA, 2004, 108 min
Režie: Michel Gondry
Scénář: Charlie Kaufman
Kamera: Ellen Kuras
Hudba: Jon Brion
Hrají: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst, Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood, Ryan Whitney, Debbon Ayer, Thomas Jay Ryan, Jane Adams, Paulie Litt, Josh Flitter, David Cross, Deirdre O’Connell

Jim Carrey se představuje jako osamělý, nesmělý a emocionálně vyprahlý Joel. Působí tak trochu zoufale, nemá štěstí na lásku a v podstatě jakoby se zakoukal do každé holky, která si ho jenom trochu všimne. Jeho život se změní od základu, když potká Clementine v podání Kate Winslet. Ona je excentrická, temperamentní, impulsivní a svobodomyslná. Cítí k sobě silnou přitažlivost a navážou spolu vztah, i když jejich charaktery jsou zcela odlišné.

Nepamatují si, že jsou bývalí milenci, kteří spolu dva roky žili a jejich vztah už je minulostí. Clementine je totiž zároveň nevyrovnaná a výbušná. Jednoho dne se ošklivě pohádali a ona se rozhodla Joela zbavit. Na experimentální klinice podstoupila vymazání paměti i všech vzpomínek na Joela a jejich vztah. Pokus dopadne úspěšně a Joel je zničený. Neví si rady, a tak se rozhodne pro stejný zákrok, který se provádí v hlubokém spánku. V jeho případě se vše vymkne kontrole.

Velká část filmu se odehrává jen v Joelově mysli a v době, kdy probíhá výmaz jeho vzpomínek. Vidí sám sebe na cestě proti proudu času a vše přehodnocuje. Když vidí šťastnější období dřívějšího vztahu s Clementine, snaží se alespoň některé vzpomínky na jejich lásku zachránit, ale přes všechnu snahu o ně přichází.

V samostatné, ale související dějové linii se prolínají příběhy pracovníků kliniky. Technik Patrik zneužije intimní vzpomínky Joela a Clementine, aby Clementine svedl. Recepční Mary měla poměr se svým šéfem, ale na vztah přišla jeho manželka. Mary si nechala vymazat paměť na šéfovo přání, ale ten později trpí tím, že ho nicnetušící Mary opět svádí. Nakonec jí všechno řekne a ona se mu za to pomstí. No a vy se podívejte, jak to všechno dopadne. 🙂

Název filmu je citací z básně Heloisa Abelardovi (Eloisa to Abelard) od Alexandera Popea, příběhu tragického milostného vztahu filozofa Pierra Abélarda a jeho ženy Heloisy, v němž se zapomnění stalo jedinou útěchou hlavních hrdinů. Charlie Kaufman, Michel Gondry a Pierre Bismuth získali za film Oscara za nejlepší původní scénář. Kate Winslet měla nominaci na Oscara za nejlepší výkon v hlavní ženské roli, ale přeskočila ji Hilary Swank s filmem Million Dollar Baby.

Režisér spojuje útržky různých vrstev paměti, aby rekonstruoval celý vztah ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. Emocionální náboj filmu dobarvuje píseň Everybody’s Got to Learn Sometime.

3. Donnie Darko

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2001, 113 min (Director’s cut: 133 min)
Režie: Richard Kelly
Scénář: Richard Kelly
Kamera: Steven Poster
Hudba: Michael Andrews
Hrají: Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase, Mary McDonnell, James Duval, Patrick Swayze, David St. James, Seth Rogen, Jena Malone, Noah Wyle, Drew Barrymore…

Donnie Darko vypadá jako typický puberťák. Má ale spánkové a psychické problémy. Trpí náměsíčností a vizemi o obrovském králíku Frankovi, který se ho snaží dostat pod svůj zničující vliv. Aby tomu zabránil, dopustí se činů, které ho přivedou až na psychoterapii. Přežije nesnáze středoškolského života i první lásku. Unikne bizarní smrti, která mu hrozí při záhadném pádu motoru z letadla. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem.

Film se odehrává v 80. letech a všechno dokresluje perfektní dobová hudba. Film je to naprosto skvělý, ale zároveň velmi zvláštní a těžko pochopitelný pro exaktní mozky. Berte ho proto s lehkostí a nadhledem.

4. Spalující touha

(Eyes Wide Shut)
Thriller / Drama / Mysteriózní / Erotický
USA / Velká Británie, 1999, 159 min
Režie: Stanley Kubrick
Předloha: Arthur Schnitzler (kniha)
Scénář: Stanley Kubrick
Kamera: Larry Smith
Hudba: Jocelyn Pook
Hrají: Tom Cruise, Nicole Kidman, Jackie Sawiris, Sydney Pollack, Todd Field, Sky du Mont, Marie Richardson, Thomas Gibson, Vinessa Shaw, Rade Šerbedžija, Togo Igawa, Leelee Sobieski…

Tom Cruise v roli zámožného newyorský lékaře Williama Harforda začne žárlit na svou ženu Alici, kterou hraje Nicole Kidman. Svěří se mu, že touží po intenzivním erotickém zážitku s cizím mužem. William využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajné orgie, kde účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však brzy odhalen.

Kubrick vytvořil eroticky podbarvený námět, podpořený výjevy prostřednictvím snů a představ. Hlavní hrdina se opakovaně ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky nikdy nestačí zažít. To zůstává předmětem naznačovaného tajemství. Film má několik rovin jako jsou život a smrt, sex a manželství, láska a dekadence, mystéria a oběti, bohatství a společnost, živé sny a přízračná skutečnost, hrůza a nádhera. Eyes Wide Shut je snový film o moderním Babylónu v rytmu Šostakovičova valčíku. Vedle toho celým filmem prostupuje minimalistický klavírní motiv György Ligetiho, který vás nenechá v klidu. Hudbu v tom filmu prostě miluju.

Natáčení trvalo dva roky. Stanley Kubrick film dokončil, ale už se nedočkal jeho uvedení do kin. Zemřel krátce předtím. V Americe film promítali v cenzurované verzi, protože je v něm mnoho erotiky a sexu, což by v USA zřejmě nerozdýchali. U nás bez cenzury. Nutno ale doplnit, že sex není samoúčelný a představuje pouze symbol, bez kterého se film a dnešní společnost nedají dost dobře pochopit. Kubrick byl ve svých filmech vždy posedlý důsledností a precizností. Je to filmový virtuóz a jeden z mých top 5 režisérů. Vřele doporučuji, ale nebude to šálek čaje pro každého. Možná spíš panák bourbonu. 🙂

5. Mulholland Drive

Mysteriózní / Thriller / Drama / Romantický
USA / Francie, 2001, 147 min
Režie: David Lynch
Scénář: David Lynch
Kamera: Peter Deming
Hudba: Angelo Badalamenti
Hrají: Naomi Watts, Laura Harring, Ann Miller, Dan Hedaya, Justin Theroux, Brent Briscoe, Robert Forster, Katharine Towne, Lee Grant, Scott Coffey, Billy Ray Cyrus, Chad Everett, James Karen, Lori Heuring, Angelo Badalamenti, Michael Des Barres, Missy Crider, Jeanne Bates, Dan Birnbaum, Michael J. Anderson, Melissa George, Mark Pellegrin…

Další divný film, řekl by někdo, ale ty já mám nejradši. A David Lynch je expert na „divnost“.Pří

Příběh začíná uprostřed noci na ulici Mulholland Drive v Los Angeles. V luxusního cadillacu se zrovna schyluje k vraždě, když do něj narazí jiné auto řízené opilou mládeží. Muži v cadillacu zemřou a otřesená tmavovláska, která právě unikla vraždě a přežila autonehodu, utíká pryč a bloudí nočními ulicemi.

Jiná žena, blondýna Betty Elmsová přijela do Hollywoodu z rodného zapadákova Deep River v Kanadě. Má ambice stát se herečkou. Opouští losangelské letiště plná nadějí a očekávání. Po příchodu do bytu tetičky Ruth poblíž Sunset Boulevardu, kde má na čas žít, nachází vyděšenou oběť autonehody. Neznámá trpí amnézií. Podle plakátu na film Gilda si začne říkat Rita. Betty jí chce pomoct a společně začínají pátrat a rozkrývat, co se přihodilo Ritě. Objevují tajemství bytečku v Sierra Bonita a zároveň se Betty pokouší uskutečnit svůj herecký sen.

Důležité postavy jsou také režisér Adam Kesher, který zrovna přeobsazuje hlavní ženskou roli ve svém novém filmu, herečka Camilla Rhodesová, filmový boss Roque nebo jeho mafiánští poskoci bratři Castiglianeovi. Příběhy se propojují a vytváří celkový ďábelký obraz. Svou roli hraje i restaurace Winkie’s na Sunset Boulevardu, podivný noční podnik Klub Ticha, kabelka plná peněz a modrá krabička neznámého obsahu, ke které schází ten správný klíč.

V příběhu postaveném na principech snu si autor pohrává s obvyklými představami o logice vyprávění. Rozbíjí tradiční chronologii, totožnost filmových postav a neměnnou podobou věcí. Divák sleduje tento vývoj a postupně si skládá „skutečný“ příběh filmu. Ten se výrazně liší od „původního“ nástinu. Sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě.

David Lynch poprvé otevřeně vypráví o absurdním světě jménem Hollywood, kde hraje důležitou roli závist, kariérismus a zákulisní manipulace. Postavu režiséra Adama Keshera, do jehož práce začnou brutálně zasahovat autoritativní síly zvnějšku, můžeme chápat jako skrytě autobiografickou. Také Lynch musí za uskutečnění svých projektů bojovat – ovšem právě film Mulholland Drive je navzdory svému pesimistickému ladění důkazem toho, že nejen zlé, ale i příjemné sny se někdy plní.

6. Jak přicházejí sny

(What Dreams May Come)
Drama / Fantasy / Romantický
USA, 1998, 113 min
Režie: Vincent Ward
Předloha: Richard Matheson (kniha)
Scénář: Ronald Bass
Kamera: Eduardo Serra
Hudba: Michael Kamen
Hrají: Robin Williams, Cuba Gooding Jr., Annabella Sciorra, Max von Sydow, Lucinda Jenney, Matt Salinger, Werner Herzog, Rosalind Chao, Josh Paddock, Vanessa Ross, Jessica Brooks Grant…

Vypravěčem je lékař Chris, který měl smrtelnou autonehodu. Ocitl se nejdřív ve zvláštním stavu mezi skutečností a nicotou. Pak přešel do pozoruhodného světa vytvořeného jeho vlastními představami, vzpomínkami a sny. Chris sleduje z dálky milovanou manželku Annie a marně se snaží ulehčit její utrpení. Manželé totiž už dříve, při jiné autohavárii, přišli o dvě děti a překonali těžkou krizi. Annie nakonec nevydrží tu bolest a raději spáchá sebevraždu. Chris, který se mezitím setkal s dětmi, se pro ni vydává do pekla, odkud se mu ji podaří zachránit. Rodina se konečně shledá ve vysněném světě. Příběh však nekončí, protože je možná reinkarnace…

Film je doslova snový díky barvitému prostředí a obrazovému ztvárnění. Viděla jsem ho před lety a naprosto mě fascinoval. Svého času získal Oscara za nejlepší vizuální efekty.

7. Otevři oči / Vanilkové nebe

(Abre los Ojos)
Mysteriózní / Romantický / Sci-Fi / Thriller / Drama
Španělsko / Francie / Itálie, 1997, 117 min
Režie: Alejandro Amenábar
Scénář: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
Kamera: Hans Burmann
Hudba: Alejandro Amenábar
Hrají: Eduardo Noriega, Penélope Cruz, Fele Martínez, Najwa Nimri, Gérard Barray, Tristán Ulloa, Alejandro Amenábar, Chete Lera, Jorge de Juan, Miguel Palenzuela, José Ángel Egido, Isabel Serrano, Pedro Miguel Martínez, Luis García

(Vanilla Sky)
Mysteriózní / Romantický / Sci-Fi / Thriller
USA, 2001, 136 min
Režie: Cameron Crowe
Scénář: Cameron Crowe, Alejandro Amenábar (původní scénář), … (více)
Kamera: John Toll
Hudba: Nancy Wilson
Hrají: Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Kurt Russell, Jason Lee, Noah Taylor, Timothy Spall, Tilda Swinton, Delaina Mitchell, Shalom Harlow, Ivana Milicevic, Johnny Galecki, W. Earl Brown…

Dobře situovaný mladík a vyhlášený sukničkář si naplno užívá života – je přece pohledný, charismatický, plný elánu a navíc finančně za vodou. Přesto má pocit, že mu stále něco uniká. Má známost, ale není to nic vážného. Jednoho dne potká na večírku dívku svých snů. Přestože je specialistou na milostné pletky, vzápětí ji ztratí… Jeho žárlivá holka se nechce smířit s odmítnutím a nehodlá přenechat svoje místo jiné ženě. V zoufalství záměrně způsobí automobilovou nehodu. On přežije, ale je zraněný a má znetvořený obličej. Vyhrocený vztah je u konce, ale možná je tu nový začátek?

Někdo někde napsal, že Vanilkové nebe je dobré jen pro lidi, kteří neviděli Otevři oči. Faktem je, že evropský film je niterný, ale americký spíš na efekt. Americké Vanilkové nebe je předělávka španělského filmu Otevři oči (Abre los ojos). Tom Cruise koupil práva a chtěl i stejného režiséra. Ten odmítl, a tak se režie ujal Cameron Crowe, který do filmu měl vnést vlastní pohled, ale víceméně je to kopie. Původní režisér Alejandro Amenábar dostal nápad na scénář po děsivých nočních můrách, které se mu zdávaly během chřipky. Penelope Cruz hraje stejnou roli v obou filmech. Jeden z nejlepších filmů o snech a schopnosti je ovládat.

8. Avatar

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy
USA / Velká Británie, 2009, 155 min
Režie: James Cameron
Scénář: James Cameron
Kamera: Mauro Fiore
Hudba: James Horner
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Stephen Lang, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, CCH Pounder, Wes Studi, Laz Alonso, Sigourney Weaver, Dileep Rao, James Pitt, Peter Mensah, Matt Gerald…

Avatar ukazuje neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, kde se setkávají dvě naprosto odlišné civilizace. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem Na’vi, žijícím v souladu se svým životním prostředím. Země tam vysílá svoji průzkumnou posádku. Ta na Pandoře objeví velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je pro člověka možný jen po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru. Ten může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory. Má fluorescentní modrou kůži a dosahuje výšky 3m. Na misi je vybrán také Jake Sully (Sam Wothington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí těžce zraněn a zůstal na invalidním vozíku. Šance opět chodit ho přiměla, aby se do programu Avatar přihlásil.

Průzkumná mise je po přistání na Pandoře zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa.

9. Minority Report

Sci-Fi / Akční / Thriller / Mysteriózní
USA, 2002, 145 min
Režie: Steven Spielberg
Předloha: Philip K. Dick (povídka)
Scénář: Scott Frank, Jon Cohen
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: John Williams
Hrají: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson, Steve Harris, Frank Grillo, Mike Binder, Neal McDonough, Anna Maria Horsford…

Píše se rok 2054. Washington D.C. je bez kriminality. Budoucnost je světlá. Vina se trestá dřív, než ke zločinu vůbec dojde. PreKrim, elitní jednotka Ministerstva spravedlnosti, dokáže vraždě zabránit díky třem jasnovidcům, psychotronickým osobnostem, které neomylně určí pachatele. Je to nejmodernější obrana proti zločinu, dokonalý systém. Velitel jednotky PreKrim John Anderton (Tom Cruise) má dobrý důvod pracovat na této vizi ze všech sil. Jeho motivem je ušetřit tisíce lidí tragédie, jakou sám prožil. Informace od tří médií se nejdříve přenesou na plazmovou obrazovku. John zde analyzuje, co jasnovidci vidí. Nepochybuje o své práci, dokud se sám nestane podezřelým číslo 1. Pak Johna Andertona jeho vlastní jednotka pod vedením osobního rivala Danny Witwera (Colin Farrell) sleduje na každém kroku…

10. Total Recall

Akční / Sci-Fi / Thriller
USA, 1990, 113 min
Režie: Paul Verhoeven
Předloha: Philip K. Dick (povídka)
Scénář: Ronald Shusett, Dan O’Bannon, Gary Goldman
Kamera: Jost Vacano
Hudba: Jerry Goldsmith
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Rachel Ticotin, Sharon Stone, Ronny Cox, Michael Ironside, Marshall Bell, Mel Johnson Jr., Ray Baker, Michael Champion, Rosemary Dunsmore, Roy Brocksmith, David Knell, Alexia Robinson, Mark Carlton…

Hlavním hrdinou příběhu, který se odehrává v roce 2084, je stavební dělník Douglas Quaid, kterého sužují děsivé noční můry o Marsu. Rozhodne se proto navštívit neobvyklou cestovní kancelář Total Recall, která nabízí dovolenou formou implantovaných vzpomínek. Quaid si vybere dovolenou na Marsu v podobě tajného agenta. Při implantaci vyjde najevo, že Quaid už jedny implantované vzpomínky má. Vzápětí se ho pokusí zavraždit dva lidé, které považoval za své blízké. Nejprve přítel a vzápětí i jeho manželka Lori. Brzy poté se Quaid dovídá, že byl na Marsu zapleten do odboje proti tyranskému guvernérovi Cohaagenovi a proto se, pronásledován najatými zabijáky, na Mars vrátí, aby našel sám sebe a své vlastní vzpomínky. Okamžitě se ocitá ve víru nebezpečných událostí a stává se rozhodujícím prvkem na misce vah vleklé války mezi rebely a guvernérovou armádou.

11. Zdrojový kód

(Source Code)
Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA / Kanada, 2011, 89 min
Režie: Duncan Jones
Scénář: Ben Ripley
Kamera: Don Burgess
Hudba: Chris Bacon
Hrají: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright, Michael Arden, Russell Peters, Albert Kwan, James A. Woods, Scott Bakula, Cas Anvar, Anne Day-Jones, Joe Cobden, Kyle Gatehouse, Jasson Finney, Gordon Masten…

Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí v sedadle příměstského vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan). Colter ji vidí poprvé v životě, ale Christina ho očividně dobře zná. Colter Stevens zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka. Než se stihne z nastalé situace vzpamatovat, je vlak rozmetán silným výbuchem. V zápětí se Colter objeví v podivném bunkru izolovaném od okolního světa. Přes obrazovku k němu mluví důstojnice a požaduje informace o všem, co právě viděl. Kapitán Colter Stevens se stal součástí náročné mise, jejímž cílem je odhalení útočníka, který má na svědomí výbuch vlaku, v němž se Colter ještě před chvílí nalézal. Atentátník plánuje mnohem větší výbuch přímo v srdci Chicaga a jeho dopadením tak může Colter zachránit tisíce životů. Tato vládní mise je založena na experimentu nazvaném Zdrojový kód, který Colterovi umožňuje na chvíli existovat v paralelní realitě – v těle Seana v chicagském příměstském vlaku. Seanovu identitu může využívat pouze osm minut, má tedy právě osm minut na odhalení bombového útočníka. Zdrojový kód zvládá poslat Coltera do stejného časového úseku vícekrát. Získává tak více času, ale situace se mu může snadno vymknout z rukou.

12. Mechanik

(The Machinist)
Thriller / Mysteriózní / Drama
Španělsko / Francie / Velká Británie / USA, 2004, 101 min
Režie: Brad Anderson
Scénář: Scott Kosar
Kamera: Xavi Giménez
Hudba: Roque Baños
Hrají: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón, John Sharian, Michael Ironside, Anna Massey, Lawrence Gilliard Jr., Reg E. Cathey, Colin Stinton, Craig Stevenson, Jeremy Xido, Ferran Lahoz, Marta Rubio

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde. Už rok trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem?

13. Imaginárium

(Imaginaerum)
Fantasy / Drama / Muzikál
Finsko / Kanada, 2012, 82 min
Režie: Stobe Harju
Scénář: Stobe Harju, Mikko Rautalahti, Richard Jackson, Tuom…
Kamera: Benoit Beaulieu
Hudba: Petri Alanko, Tuomas Holopainen
Hrají: Marianne Farley, Quinn Lord, Francis X. McCarthy, Ilkka Villi, Joanna Noyes, Keyanna Fielding, Stéphane Demers, Ron Lea, Hélène Robbie, Tuomas Holopainen, Anette Olzon, Jukka Nevalainen, Emppu Vuorinen, Marco Hietala…

Imaginaerum je fantasy dobrodružství umocněné hudbou symphonic metalové kapely Nightwish. Umírající hudebník Tom se v komatu ocitá ve zvláštním imaginárním světě, ve kterém cestuje zpět do svého dětství. Jak se propadá hlouběji do snu, jeho fantazie se začne prolínat s realitou a minulostí. Zatímco Tom cestuje snovým světem a hledá své ztracené vzpomínky, jeho dcera Gem se v reálném světě snaží obnovit pouto, které mezi nimi kdysi bývalo.

—————————————————————– 

No a pak tu mám ještě tři bonusové kousky, ve kterých se vyskytuje přímo narkolepsie. Jak jsem psala v úvodu, letos je nový film o narkoleptikovi Ode to Joy, ale o něm tu více nepíšu, protože jsem ho zatím neviděla. Až se tak snane, hodím sem samostatný článek.

1) Mé soukromé Idaho

(My Own Private Idaho)
Drama
USA, 1991, 102 min
Režie: Gus Van Sant
Scénář: Gus Van Sant, William Shakespeare (divadelní hra)
Kamera: Eric Alan Edwards, John J. Campbell
Hudba: Shane MacGowan
Hrají: River Phoenix, Keanu Reeves, James Russo, William Richert, Rodney Harvey, Flea, Grace Zabriskie, Udo Kier, Mickey Cottrell, James Caviezel, Michael Parker, Robert Egon, Gus Van Sant, Chiara Caselli, Brian Wilson, Scott Patrick Green, Tom Troupe…

Scott (Keanu Reeves) se živí, na protest svého původu z vyšších vrstev, prostitucí. Jednoho dne potkává Mikea (River Phoenix), mladíka, kterého k prostituci přivedla naopak potřeba vůbec nějak přežít. Jeho život komplikuje narkolepsie, nervové onemocnění způsobující naprosto nečekané kolapsy v těch nejnemožnějších situacích. Spříznění pocitem vyděděnosti mezi nimi roste přátelství, které je trochu jinak vnímáno homosexuálně zaměřeným Mikem. Jejich vztah je to jediné, co jim pomáhá najít sílu k vyrovnání se se svou minulostí a odvahu postavit se tváří v tvář realitě..

2) Psí ostrov

(Isle of Dogs)
Animovaný / Loutkový / Dobrodružný / Komedie / Drama / Sci-Fi / Fantasy
USA / Německo, 2018, 101 min
Režie: Wes Anderson
Scénář: Wes Anderson
Kamera: Tristan Oliver
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Bryan Cranston, Koyu Rankin, Edward Norton, Bill Murray, Jeff Goldblum, Scarlett Johansson, F. Murray Abraham, Tilda Swinton, Bob Balaban, Yoko Ono, Courtney B. Vance, Frances McDormand, Harvey Keitel, Liev Schreiber, Greta Gerwig, Kara…

Japonské souostroví, za dvacet let od dnešních dnů. Psí chřipka a dalši nemoci dosáhly epidemických rozměrů. Ohnisko leží ve městě Megasaki. Hrozí, že přeskočí z psích nositelů na člověka. Starosta Kobayashi vyzývá k okamžité karanténě. Tedy k vyhoštění a izolaci všech toulavých i domácích psů. Oficiálním dekretem se psí exilovou kolonií stává nedaleký ostrov sloužící zatím jako skládka odpadků. Stává se z něj Psí ostrov. O šest měsíců později na této opuštěné skládce nouzově přistává jednomotorový, miniaturní letoun Junior-Turbo Prop. Smečka pěti hladových a divokých psů v jeho troskách objeví dvanáctiletého pilota. Je to Atari, sirotek, jehož pěstounem je právě starosta Kobayashi. Atari s pomocí svých nových psích přátel začne hledat svého ztraceného psa Flíčka a při tom postupně odhalí spiknutí, jehož cílem je likvidace všech psů z města Megasaki.

Tenhle film je naprosto boží a fakt ho zbožňuju. Narkolepsie je tu sice zmíněná jen velmi okrajově a ještě u psů, ale určitě doporučuji zkouknout.

3) Narko

Komedie
Francie, 2004, 105 min
Režie: Tristan Aurouet, Gilles Lellouche
Scénář: Gilles Lellouche
Kamera: Tecuo Nagata
Hudba: Sebastien Tellier
Hrají: Guillaume Canet, Zabou Breitman, Benoît Poelvoorde, Guillaume Gallienne, François Berléand, Jean-Pierre Cassel, Vincent Rottiers, Léa Drucker, Gilles Lellouche, Lionel Abelanski, Mélanie Doutey, Diane Kruger, Anne Marivin, Olivier Doran…

Gustave Klopp je spáč. Má narkolepsii a usíná pokaždé, když je stresovaný nebo projevuje jakékoliv emoce. Pro jeho ráznou ženu a nejlepšího kamaráda to je dobromyslný hňup. Pro jeho psychiatra je potencionálním zlatým dolem. Gus má skrytý talent a alter ego, jehož dobrodružství popisuje v jedinečných komiksech. Když Gus usne, ve snech se z něj stává Gustave Klopp, super hrdina

Záměrně tu neuvádím filmy Noční můra v Elm Street, Matrix a Deuce Bigalow (o kterém se zmiňuji v článku Není to jako ve filmu: 13 skrytých příznaků narkolepsie). Prostě je nemám moc ráda. Horory nesleduju vůbec.

Pozn: V popisech filmů jsou jsou částečně použity oficiální texty distributorů v kombinaci s vlastním popisem, popřípadě doplněno databází ČSFD nebo Wikipedií.